Віталій Портников ― журналіст, публіцист і письменник. Політичний аналітик в українських та іноземних медіа, оглядач «Радіо Свобода». Тривалий час працював у незалежних медіа Росії, проте ніколи не вважав себе російським журналістом.
Він розповідає про аналітику в умовах війни, природу російської поведінки та очікування результату і зміненого світу.
Читати
24 лютого Віталія Портникова можна назвати «майже нормальним».
За кілька днів до повномасштабного вторгнення Росії він приїхав до Львова. Віталій був упевнений, що Путін планує великий напад, але з країни їхати не планував ― хотів лишень перевірити, чи зможе в разі потреби працювати на два міста. У Львові на той час уже була студія телеканалу «Еспресо», туди ж перебралися колеги з «Радіо Свобода».
У вівторок Віталій записав ефір для російської служби «Радіо Свобода». На ранок четверга 24 лютого мав квиток до Києва. Хоча передчував, що не скористається ним.
― Ніякі заспокійливі заяви влади мене не переконували, тому що я звик все розраховувати математично, ― говорить він. ― І за моїми розрахунками, треба було очікувати наступу на Донбасі та великого удару по Києву. Я усвідомлював це на рівні розуму, а не серця. Як це буває з людьми в передчутті війни, свої висновки я від себе відганяв.
Віталій пригадує, як говорив про це з батьком. Сперечався, що не можна тією кількістю військ, дані про яку публікували західні медіа, намагатися взяти Київ. Батько відповідав: «Нащо ти сам себе обманюєш? Якщо наступатимуть, це буде наступ на Київ».
23 лютого Віталію зателефонував «дуже поінформований знайомий із Заходу» ― сказав: великий напад, найімовірніше, відбудеться в найближчі 24 години. Тижневик Newsweek публікував аналогічні прогнози зі слів цього ж джерела. Більше сумнівів не було, тож Віталій вирішив діяти як зазвичай ― записав блог, написав текст, випив чай, почитав новини. О 5:30 прокинувся. Подивився в телефон. За десятками пропущених у беззвучному режимі дзвінків усе зрозумів. Попри це, вирішив, що ранок має бути звичайним, за планом. Тому пішов на сніданок до єдиної відкритої того ранку в місті кав’ярні, переглянув новини і взявся за планування на телеканалі.

Єдина незвична приватна справа того дня ― кілька хвилин у порожній синагозі. Щоб побути на самоті з собою.
― Журналістика ― як медицина, ― говорить Віталій. ― Хірург в операційній бачить, що у вас проблема, але йому треба робити свою роботу. Нам теж. Я не можу сказати, що протягом цих двох місяців завжди був у нормальному стані. Але зрив мав лише одного разу ― коли переживав за родичів, які залишилися в Києві.
Наступні кілька тижнів Віталію складно давалося письмо. Не вдався і задум зі щоденником під час війни. Лишилися тільки блоги та ефіри. Тексти повернулися згодом, зокрема для «Патреону».
В одному з них Віталій пише, що, попри цілком тверезі та реалістичні оцінки ситуації, у своїх прогнозах скидався радше на міського божевільного. Каже, так було ще з 90-х і за часів роботи у Росії. Ще тоді він переконався: Росія не стерпить незалежної України, бо сприймає її як свою втрачену територію. Адже з 90-х у московських кабінетах пропрацьовували ідею створення нової держави на теренах колишнього СРСР. 1992 року Росія зазіхнула на територіальну цілісність Молдови, згодом ― Грузії.
― В Україні чомусь вважали, що ми близька до Росії країна, тож із нами такого зробити не можуть, ― говорить Віталій. ― Але в тому й проблема: росіяни вважали нас настільки близьким народом, що в їхніх очах ми й не були окремими. Ніби Брянська область, яку треба повернути.
Каже, що колись за такі думки росіяни називали його «нациком».
― Путін мислить категоріями спецоперацій. Те, що ми зірвались у війну, ― це не задум Путіна, а його помилка, ― говорить Віталій. ― Це мусила бути елементарна спецоперація: путінські війська виходять на кордони Донецької та Луганської областей, проводять референдум про приєднання до Росії, у цей час до Києва прилітає Янукович як «легітимний президент», скинутий державним переворотом, проводить вибори і Україною починає керувати Медведчук. Зрештою, в планах Кремля нічого не змінилося ― вони готові вкладати в це стільки часу й ресурсів, скільки потрібно. І якщо ми не вміємо дивитися на ситуацію очима ворогів, ми весь час помиляємось.
Побачене тепер, зокрема в Бучі, Ірпені, Бородянці, так шокує українців тому, що вони вперше з часів Переяславської ради опинилися по інший бік від імперії зла, розмірковує Віталій. Як приклад наводить звірства радянської армії в Афганістані або під час Другої світової війни:
― Де в цей час були українські військові, що служили в радянській армії? Їх же були мільйони. Невже просто стояли поруч, поки їхні сусіди з Росії ґвалтували, вбивали і грабували? Ми повинні пам’ятати, як це відбувалося насправді. Зараз кожному дуже важливо розібратися з історією України і своєї сім'ї, зрозуміти, що робили наші родичі в епохи, спільні для росіян і українців. Українці були в окупації, але Росія зробила їх частиною людиноненависницької імперії, співучасниками злочинів.

Про співучасть і помсту він знає з родинної історії. Віталіїв батько пішов до школи в Бухенвальді ― там служив його дід. Вони жили в німкені, що втратила дітей на фронті. Якось дід попросив у неї сиру і жінка дала грудку з натовченим туди склом. Скло встигли побачити. Проте Віталіїв дід не доніс на жінку, а просто змінив квартиру. Казав: треба її зрозуміти, адже вона втратила на цій війні дітей.
Віталій вважає, що, говорячи про злочини росіян, не слід апелювати до жаху в 21 столітті. Важливе не століття. Важливо те, що росіяни не мали і не мають самообмежень і обмежень від держави у своїх вчинках. Запобіжником від безкарності могла б бути релігія, проте релігійні засади почали знищувати ще за Російської імперії і завершили за часів більшовизму. Іншим запобіжником могла б бути культура у значенні внутрішнього наповнення людини, що дає розуміння про зло.
― Усе, що відбувалося в 1917-1921 роки, повністю знищило культурну плівку, що ще існувала на російському обличчі, ― говорить Віталій. ― Населення переважно було неписемним, тож більшовики навчили людей писати й читати, але не навчили думати. Культури, що могла б від цього захистити, не було ― великі книжки й журнали читали тільки сотні людей. Достоєвського й Толстого більше читали в Парижі, ніж у Москві. І в результаті ми отримали дику масу, що ховалася за московською чи петербурзькою інтелігенцією. А тепер ми її побачили.
В Україні ж було інакше. Україна була не територією, де в громадянській війні перемогли більшовики, ― Україна була окупованою територією, де лишилося багато людей, котрі вважали себе українцями та українками. Їх перемогли, але не знищили, хоч і примусили пристосуватися до режиму.
― Тож коли в 1991 році ми провели кордон між собою та Росією, виявилося, що в нас побудувати суспільство з моральними засадами легше, ніж у північного сусіда.
Попри тривалу роботу для російської аудиторії, Віталій розуміє: її коло доволі обмежене. Він має російськомовну програму, проте радше для російськомовних, ніж для самих росіян. Для пострадянських країн, що можуть стати наступними цілями Путіна, і для тих, хто мешкає в інших частинах світу, але може стати жертвою російської пропаганди.
― Мої україномовні блоги мають більшу аудиторію ― бо я не підбираю тональність для російської аудиторії. Я шукаю однодумців, а не тих, кого я можу обманути. Я не перебільшую можливість переконати російську аудиторію, ― говорить він, ― і я не переконую ― я морально підтримую тих, хто не хоче коритися. Їх у Росії небагато, але я вважаю, що повинен бути з ними. Я не прихильник покарання всіх за паспортом ― людей треба оцінювати за політичними позиціями та вчинками.
Що ж до оцінок майбутнього, Віталій радить про це не думати ― невідомо, яким буде світ після закінчення російсько-української війни. Її завершення годі вирахувати. Годі уявити, яким буде наш інформаційний простір та інформаційна політика, ― адже ми не знаємо, якою буде економіка, що буде з власниками медіахолдингів, як допомагатиме Захід.
― У час війни можна вирахувати тенденції, ― каже Віталій. ― Я точно знаю, що Росія зрештою програє війну з цивілізованим світом. Скільки часу це займе, які території зачепить цей конфлікт, що буде з людьми, чи буде ядерна війна ― ми не знаємо. Ми щодня живемо у зміненому світі. Нам нема про що сьогодні консультуватися, бо це розмова між потенційними покійниками ― я не хочу, щоб хтось загинув, але і не хочу будувати плани так, ніби живу в мирний час.
Від життя й роботи в мирний час теперішнє відрізняється не тільки глобально, а й деталями.
Віталій так само швидко пише. Так само веде YouTube-канал. Так само працює на телебаченні ― дві години на день тричі на тиждень. Ось тільки пишеться в бомбосховищі швидше, ніж у кав’ярні, ― стрес мобілізує.
― Я завжди читав багато закордонної преси, і тепер моя проблема в тому, що все ― про Україну. Не лишилось іншої політики, ― говорить Віталій. ― Я звик жити на політичній периферії, і зараз мені психологічно важко. Я не очікував, що центр подій виглядатиме так. Я завжди вважав, що живу в історичні часи, ― але тепер розумію, що то була лише передмова до історії. Коли почалася горбачовська перебудова, мені було 22-25 ― і я думав, що маю ще дуже багато часу, щоб побачити результат. Тепер мені 55, і я запитую себе: чи побачу результат? Єдине, на що сподіваюся, ― це швидкість історії. Темп прискорився шалено. Тому в мене ще є сподівання, що я буду ще й учасником цього результату.

Врешті, лише тепер стало зрозуміло, коли почалося 21 століття, каже публіцист. Це сталося 24 лютого 2022 року ― так само, як 20 століття почалося в день оголошення Першої світової війни.
Матеріали героя

Путін напав на Україну

Росіяни вдруге вбили Сковороду

Віталій Портников: Планета Буча
